350-zaproszenie

Jubileuszowe obchody 350-lecia konsekracji kościoła parafialnego

350-zaproszenie

Biskupice – osiem wieków naszej historii, tradycji  i wiary

Na pożegnanie lata, w weekend 21- 22 września Parafia w Biskupicach zaprasza na swoje podwójne święto: jubileuszowe obchody 350-lecia konsekracji zabytkowego kościoła oraz oddanie do użytku „Panoramy Biskupickiej” – nowo  utworzonego i zagospodarowanego punktu widokowego w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowej świątyni.

Historia zabytkowego kościoła p.w. św. Marcina w Biskupicach sięga początków XIII wieku.  W drugiej połowie XVII wieku był on konsekrowany po kolejnej przebudowie. Od kilku lat w ramach przygotowań do przypadającego w tym roku jubileuszu 350-lecia poświęcenia tej świątyni prowadzone są prace budowlane i konserwatorskie zabezpieczające kościół przed degradacją.  Aktualnie, co znamionują rozstawione wokół kościoła rusztowania, remontowany jest dach kościoła i prowadzone są prace budowlano-konserwatorskie przy jego elewacji. Na działania te udało się parafii pozyskać środki dotacyjne z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, od Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Duży wkład do tego dzieła odnowy świątyni wnoszą od trzech lat hojnymi datkami liczni parafianie Parafii Biskupice, która obejmuje wioski Biskupice, Przebieczany, Tomaszkowice, Sułów, Szczygłów, Trąbki i Zabłocie.

Dla uświetnienia obchodów jubileuszowych posługujący w parafii księża, Rada Parafialna i wspomagający ich parafianie realizują projekt zatytułowany „Nasze Biskupice – VIII wieków historii, tradycji i wiary”. Jego celem jest uczczenie jubileuszu 350-lecia konsekracji kościoła w Biskupicach, umocnienie wiary, ukazanie historii Ziemi Biskupickiej i dorobku przodków, promocja lokalnych tradycji i podtrzymywanie dziedzictwa kulturowego.  Na program tego przedsięwzięcia składają się następujące elementy: uroczysta, jubileuszowa msza święta (niedziela 22 września, godz. 16.00), wystawa fotograficzna prezentująca najcenniejsze elementy wyposażenia kościoła w Biskupicach oraz retrospektywna wystawa „Parafia Biskupice na starej fotografii”,  ekspozycja drzew genealogicznych biskupickich rodów opracowanych przez uczniów szkół podstawowych z terenu parafii, wystawa starych narzędzi, sprzętu gospodarstwa wiejskiego i przedmiotów codziennego użytku na wsi, degustacja tradycyjnych potraw, koncerty prezentujące folklor rejonu Biskupic, muzykę tradycyjną i sakralną.

Drugim „jubileuszowym” dziełem naszej parafii jest opracowanie koncepcji, zagospodarowanie i oddanie do użytku parafian, mieszkańców Gminy Biskupice, Powiatu Wielickiego, ale też pielgrzymów i turystów „Panoramy Biskupickiej” – punktu widokowego usytuowanego na wzgórzu Chełmik, w sąsiedztwie zabytkowej świątyni.

Celem tego przedsięwzięcia jest  zagospodarowanie i wyposażenie w małą architekturę turystyczną naturalnego punktu widokowego, z którego roztacza się przepiękna panorama na Wieliczkę, okoliczne wioski gmin:  Wieliczka, Biskupice i Niepołomice, północno-wschodnią cześć Krakowa, Niepołomice i Puszczę Niepołomską.

W punkcie widokowym znajdzie się przestronna altana, luneta do penetrowania  uroków okolicznego krajobrazu, tablice informacyjne,  ławki, stojaki na rowery,  kosze na śmieci. W sobotę, 21 września od godz. 11.00 zachęcamy rowerzystów do przejażdżek po szlakach rowerowych Gminy Biskupice i udziału w „Rowerowej grze terenowej”, udziału w przygotowanych dla wszystkich koncertach, prezentacja artystycznych,  konkursach, grach i zabawach, smakowaniu potraw tradycyjnych i wspólnym biesiadowaniu przy ognisku.

ks. Andrzej Duda,  proboszcz parafii

GŁÓWNY PARTNER PROJEKTU