Parafialna Ekstremalna Droga Krzyżowa

W tym roku zapraszamy na parafialną Ekstremalna Drogę Krzyżową. Rozpoczniemy Mszą św. o godz. 18.00 następnie indywidualnie bądź w grupkach (max. 10 osób) będzie można wyruszyć do Szczyrzyca. Poglądowa trasa:

TEKST ROZWAŻAŃ DO POSZCZEGÓLNYCH STACJI

Szczegóły trasy oraz miejsca stacji:

TRASA PARAFIALNEJ EDK BISKUPICE – SZCZYRZYC

Po wyjściu z kościoła kierujemy się w dół schodami mijając plebanię, prawą drogą aż do pomnika ofiar II wojny światowej.

Stacja I Kapliczka obok pomniku ofiar II wojny światowej.

            Idziemy cały czas prosto mijając sklep po lewej oraz remizę po prawej stronie. Po ok. 100 m. na rozwidleniu skręcamy w lewo w drogę w kierunku Trąbek, dochodząc do drogi głównej prowadzącej do Gdowa, naprzeciw dostrzegając Pizzeria&lodziarnia. Następnie kierujemy się w prawo drogą główną dochodząc do kaplicy św. Izydora w Trąbkach.

Stacja II Kaplica św. Izydora w Trąbkach.

            Następnie wyruszamy dalej drogą „gdowską” przez Bilczyce aż do Gdowa. Należy uważać na trasie gdyż nie w każdym miejscu jest chodnik. Na rondzie idziemy prosto w kierunku centrum Gdowa aż do kościoła.

Stacja III Kościół w Gdowie.

            Od kościoła udajemy się wzdłuż ulicą Łapanowską (ok. 2km). Przechodzimy przez most nad Rabą do rozwidlenia z ul. Skotnica (nie Skotnicką!!!).

Stacja IV Rozwidlenie Gdów ul. Łapanowska i ul. Skotnica

Należy skręcić w ul. Skotnica. Do użytku tylko pobocze. Idziemy wzdłuż drogi prowadzącej przez Zręczyce do rozwidlenia gdzie po prawej stronie stoi przystanek autobusowy z napisem „Zręczyce”.

Stacja V Przystanek „Zręczyce”

            Po ominięci przystanku idziemy w prawo mijając po lewej stronie sklep spożywczy. Aż do domu o nr 134 (znajdujący się po lewej stronie), jest koloru jasnożółtego. W rogu stoi kapliczka MB Ludźmierskiej tyłem do drogi którą idziemy.  Naprzeciw stoi dom obity płytami OSB. Przed żółtym domem skręcamy w lewo w drogę prowadzącą przez pola UWAGA DROGA BARDZO BŁOTNISTA. Trasa prowadzi drogą polną (uwaga: zaraz na początku droga się rozwidla – idziemy prawą stroną, lewa prowadzi do domu o nr. 110) aż do drogi polnej która przejdzie w asfaltową. Trochę dalej dochodzimy do drogi głównej.

Stacja VI Rozwidlenie (wyjście z lasu)

            Następnie udajemy się w prawo drogą asfaltową przechodząc obok znaku „Zalesiany”. Idziemy dalej główną drogą. W pewnym momencie przechodzimy obok tablicy ogłoszeń (po lewej stronie z napisem SOŁECTWO ZALESIANY) idąc drogą prosto. Ciągle podążamy główną drogą nie zważając na odbijające w lewo i prawo drogi asfaltowe. Dochodzimy do kapliczki Matki Bożej Fatimskiej (Raciechowice)

Stacja VII Kapliczka Matki Bożej. Raciechowice.

            Patrząc się na kapliczkę udajemy się drogą w prawo (w lewo droga ślepa). Droga biegnie w górę. Następnie dochodzimy do drogi głównej w Raciechowicach (z piękną panoramą „za dnia”). Po dojściu do drogi głównej skręcamy w lewo. W pewnym momencie dostrzeżemy kapliczkę Matki Bożej na skrzyżowaniu po prawej stronie.

Stacja VIII Kapliczka Matki Bożej (ponad nią napis: Równie)

            Od kapliczki idziemy w dół  (czyli jakby skręcamy w prawo z głównej którą szliśmy). Dochodzimy do rozwidlenia naprzeciw kościoła Rozesłania Apostołów w Gruszowie, następnie skręcamy w lewo i idziemy ciągle prosto aż dojedziemy do drogi głównej na której znak skieruje nas na kościół w Skrzydlnej. Skręcamy w prawo. Idąc dalej po lewej stronie mijamy znak kończący miejscowość Gruszów. Idziemy za drogą do skrzyżowania na którym po lewej stronie znajduje się sklep.

Stacja IX Obok sklepu

            Od sklepu skręcamy w prawo. Droga którą będziemy szli jest drogą główną należy teraz uważać na bezpieczeństwo. Po ok. 1,8 km. Dochodzimy do rozwidlenia dróg. Skręcamy z głównej w lewo, znaki kierować nas będą na Górę św. Jana. Idziemy dalej prosto. Mijamy skrzyżowanie gdzie po prawej stronie stoi kapliczka z krzyżem a po lewej sklep „Lewiatan”, idziemy dalej prosto, aż dochodzimy do XIX w. kaplicy św. Józefa.

Stacja X Kaplica św. Józefa

            Idziemy nadal prosto drogą którą przyszliśmy pod Kaplicę. Wchodzimy do wsi Krzesławice. Po prawej stronie mijamy sady owocowe. W pewnym momencie do naszej drogi która zacznie skręcać w prawo dołączy się kolejna droga boczna. My idziemy w prawo za drogą. Mijając kolejne sady owocowe. Dochodzimy do skrzyżowania. Po lewej stronie znajduje się Szkoła Podstawowa, a po naszej prawej kapliczka z figurą św. Floriana.

Stacja XI Kapliczka św. Floriana

            Dalsza trasa biegnie wzdłuż drogi którą przyszliśmy. Na horyzoncie widoczny jest kościół który jest celem kolejnej stacji. Idąc prosto mijamy znak „Powiat Limanowski, Gmina Jodłownik”, kierujemy się prosto w stronę kościoła.

Stacja XII Kościół św. Jana Chrzciciela w Górze św. Jana

            Od kościoła idziemy wzdłuż głównej drogi która doprowadziła nas do kościoła, po lewej stronie mijając sady owocowe. W pewnym momencie po prawej stronie miniemy znak z napisem Szczyrzyc. Po prawej i lewej stronie rozpościerają się sady owocowe. Idąc nadal prosto po lewej stronie znajduje się kapliczka św. Floriana i będzie widoczny zaraz kawałek dalej przystanek autobusowy. (Uwaga, będzie też wcześniej kapliczka po prawej ale idziemy kawałek dalej do św. Floriana)

Stacja XIII Kapliczka św. Floriana

Stojąc plecami do figury św. Floriana idziemy widoczną wzdłuż drogą (czyli odbijajmy w prawo od drogi głównej którą szliśmy do tej pory). Idąc prosto po prawej mijamy cmentarz schodząc dosyć ostrą drogą w dół, a w dalszej drodze także po prawej stronie mijamy browar – już na dole. Klasztor o. Cystersów znajduje się po lewej stronie.

Stacja IV Opactwo cysterskie w Szczyrzycu.