I Komunia św.

„Zbawiciel nasz podczas Ostatniej Wieczerzy, tej nocy, kiedy został wydany, ustanowił Eucharystyczną Ofiarę Ciała i Krwi swojej, aby w niej na całe wieki, aż do swego przyjścia, utrwalić Ofiarę Krzyża i tak umiłowanej Oblubienicy, Kościołowi powierzyć pamiątkę swej Męki i Zmartwychwstania; Sakrament miłosierdzia, znak jedności, węzeł miłości, ucztę paschalną, w której spożywamy Chrystusa, w której dusza napełnia się łaską i otrzymuje zadatek przyszłej chwały” (Konst o św, Liturgii 47).

Msza Św, czyli Wieczerza Pańska, jest zarazem i nierozdzielnie:
– ofiarą, która utrwala ofiarę krzyża. W ten sposób ludzie wszystkich czasów i kontynentów mogą stanąć pod krzyżem Jezusa i włączyć się zbawczą Ofiarę Chrystusa.
– pamiątką, śmierci i zmartwychwstania Pana mówiącego: „Czyńcie to na moją pamiątkę” (Łk 22,19). W czasie tej pamiątki, Chrystus jest obecny jako Bóg i człowiek, istotowo i ustawicznie, aby zwolna przenikać sposób myślenia i życie swoich wiernych.
– świętą ucztą, w czasie której lud Boży przez przyjęcie Ciała i Krwi Pańskiej uczestniczy w dobrach ofiary paschalnej, wznawia Nowe Przymierze raz zawarte z ludźmi przez Boga w Krwi Chrystusowej, a w wierze i nadziei wyobraża i uprzedza ucztę niebiańską w królestwie Ojca, głosząc śmierć Pana „aż przyjdzie”.

W naszej parafii komunia Święta jest w przedostatnią niedzielę maja każdego roku.

Scenariusz uroczystości I Komunii św. BISKUPICE 17 maj g. 12.30

Dzieci wraz z rodzicami gromadzą się przed kościołem o godz. 12.15. Dzieci ustawiają się w procesji, rodzice natomiast stoją po bokach niej. O godz. 12:00 Ksiądz Proboszcz z asystą udają się przed kościół.

Powitanie i błogosławieństwo

Ksiądz Proboszcz: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Wszyscy: Na wieki wieków. Amen.

K: Najmilsi! Wśród nas, zgromadzonych w imię Jezusa Chrystusa, aby złożyć Bogu Najświętszą Ofiarę, stoją dziś dzieci, które przyjmą po raz pierwszy Komunię świętą – Ciało Chrystusa pod postacią chleba. Jest to wielka chwila dla nas wszystkich, dla całej wspólnoty parafialnej. Jest to wielka chwila dla was, kochane dzieci. Od tej chwili będziecie często przyjmować pokarm, który daje życie wieczne. Pamiętajcie, by zawsze czynić to z czystym sercem.

Wczoraj w sakramencie pokuty Chrystus pojednał was z Bogiem Ojcem. Dzisiaj zaprasza was na Ucztę Eucharystyczną, abyście spożywali Chleb Życia Wiecznego.

Zanim to się stanie poproście Waszych Rodziców o błogosławieństwo.

Tymon Przęczek: Kochani Rodzice! W dniu naszej pierwszej Komunii Świętej, gdy mamy przyjąć do serca Boga, co złego było już nie pamiętaj, Tato kochany i Mamo droga.

Wznieście swe dłonie błogosławiące, naznaczcie krzyżem wasze pociechy, by serca nasze były gorące, by uciekały precz od nas grzechy.

Ina Kostecka: Abyśmy z Bogiem dziś zjednoczeni, nigdy od niego nie odstąpili, błogosławieństwem waszym wzmocnieni, w łasce na co dzień bez grzechu żyli.

Mamusiu i Tatusiu! Wasze ręce nas bawiły i do serca nas tuliły Prosimy, by w ten dzień święty nas pobłogosławiły!

 

Ksiądz Proboszcz prosi matki, by wyciągnęły ręce w kierunku swoich dzieci w geście błogosławieństwa. Ksiądz Proboszcz wypowiada modlitwę:

Błogosławieństwo Twej Matki niech idzie z Tobą przez życie. Maryja niech Cię otoczy swą opieką, a miłosierny Bóg całemu życiu błogosławi. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Następnie Ksiądz Proboszcz o to samo prosi ojców i wypowiada modlitwę:

Błogosławieństwo Twego Ojca niech Ci towarzyszy do ołtarza Pańskiego i na całej drodze Twego życia. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Ksiądz Proboszcz zwraca się do dzieci:

Kochane dzieci, gdy byłyście małe, rodzice przynieśli was do kościoła i w nim przyjęłyście chrzest święty. Wówczas dobry Bóg uczynił was swoimi dziećmi i wezwał, byście żyły w jedności z Jezusem. Niech ta święcona woda, którą was pokropię, przypomni wam wasz chrzest, a Jezus niech na nowo wezwie was do zjednoczenia z sobą, które dokona się dziś, gdy po raz pierwszy przyjmiecie Komunię świętą.

Módlmy się.

Ksiądz Proboszcz rozkłada ręce i wypowiada modlitwę:

Panie Jezu Chryste, któryś obejmował dzieci przychodzące do Ciebie, błogosławił je i kładł na nie swe ręce, wejrzyj, prosimy, na niewinność i czystość serca tych dzieci oraz na pobożność ich rodziców, chrzestnych i rodzeństwa oraz obdarz ich dziś obficie swoimi darami. Niech rozwijają się nadal wspomagane Twoim błogosławieństwem. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

W: Amen!

Następuje pokropienie wodą święconą i procesyjne wejście do kościoła.

Procesja do Kościoła ze śpiewem pieśni „Kto się w opiekę”. ♫♫♫

Prośba rodziców o udzielenie dzieciom I Komunii św.

 

Rozpoczyna się Msza św. Następuje zasypanie kadzidła i okadzenie ołtarza. W tym czasie śpiewa się pieśń „Kiedyś, o Jezu”. ♫♫♫ Po modlitwie kolekty do ambony podchodzą dzieci do czytania  słowa Bożego.

 

Czytania biblijne Filip Stach:

(Dz 14, 21b-27 Bóg działa przez ludzi)

Czytanie z Dziejów Apostolskich

Paweł i Barnaba wrócili do Listry, do Ikonium i do Antiochii, umacniając dusze uczniów, zachęcając do wytrwania w wierze, «bo przez wiele ucisków trzeba nam wejść do królestwa Bożego». Kiedy w każdym Kościele wśród modlitw i postów ustanowili im starszych, polecili ich Panu, w którego uwierzyli.

Potem przeszli przez Pizydię i przybyli do Pamfilii. Głosili słowo w Perge, zeszli do Attalii, a stąd odpłynęli do Antiochii, gdzie za łaską Bożą zostali przeznaczeni do dzieła, które wykonali.

Kiedy przybyli i zebrali miejscowy Kościół, opowiedzieli, jak wiele Bóg przez nich zdziałał i jak otworzył poganom podwoje wiary.

Oto słowo Boże.

 

PSALM RESPONSORYJN Y Hanna Waśniowska i Alicja Bialik

Ps 145 (144), 8-9. 10-11. 12-13 (R.: 1b)

Refren: Będę Cię wielbił, Boże mój i Królu.
albo: Alleluja.

Pan jest łagodny i miłosierny, *
nieskory do gniewu i bardzo łaskawy.
Pan jest dobry dla wszystkich, *
a Jego miłosierdzie nad wszystkim, co stworzył.

Refren.

Niech Cię wielbią, Panie, wszystkie Twoje dzieła *
i niech Cię błogosławią Twoi wyznawcy.
Niech mówią o chwale Twojego królestwa *
i niech głoszą Twoją potęgę.

Refren.

Aby synom ludzkim oznajmić Twoją potęgę *
i wspaniałość chwały Twojego królestwa.
Królestwo Twoje królestwem wszystkich wieków, *
przez wszystkie pokolenia Twoje panowanie.

Refren.

DRUGIE CZYTANIE Tymon Przepolski

(Ap 21, 1-5a Bóg otrze wszelką łzę)

Czytanie z Apokalipsy Świętego Jana Apostoła

Ja, Jan, ujrzałem niebo nowe i ziemię nową, bo pierwsze niebo i pierwsza ziemia przeminęły, i morza już nie ma.

I Miasto Święte – Jeruzalem Nowe ujrzałem zstępujące z nieba od Boga, przystrojone jak oblubienica zdobna w klejnoty dla swego męża. I usłyszałem donośny głos mówiący od tronu: «Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni Jego ludem, a On będzie „Bogiem z nimi”. I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły».

I rzekł Zasiadający na tronie: «Oto czynię wszystko nowe».

Oto słowo Boże.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ Hania i Alicja

J 13, 34

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

 

Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych

Po homilii następuje odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Ksiądz Proboszcz zwraca się do dzieci:

Drogie dzieci! Zaraz po waszym urodzeniu, rodzice i chrzestni prosili dla was o Chrzest święty i zobowiązali się, że wychowają was w wierze i nauczą tak żyć, jak przystoi dzieciom Bożym. Teraz nadeszła chwila, abyście same wyznały wiarę i wyrzekły się zła. Uczyńcie to przy zapalonej świecy paschalnej, od której kiedyś wasz ojciec chrzestny zapalił dla was świecę chrzcielną.

Ceremoniarze zapalają dzieciom świece.

Proboszcz: Pytam każdego z was: Czy wyrzekasz się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych?

Dzieci: Wyrzekam się.

P: Czy wyrzekasz się wszystkiego, co prowadzi do zła, aby cię grzech nie opanował?

Dz: Wyrzekam się.

P: Czy wyrzekasz się szatana, który jest głównym sprawcą grzechu?

Dz: Wyrzekam się.

P: Czy wierzysz w Boga Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi?

Dz: Wierzę.

P: Czy wierzysz w Jezusa Chrystusa, Syna Jego Jedynego, Pana naszego, narodzonego z Maryi Dziewicy, umęczonego i pogrzebanego, który powstał z martwych i zasiada po prawicy Ojca?

Dz: Wierzę.

P: Czy wierzysz w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, obcowanie Świętych, odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne?

Dz: Wierzę.

P: Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą w Chrystusie Jezusie, Panu naszym. Amen.

Pieśń „Com przyrzekł Bogu”. ♫♫♫

 

Modlitwa wiernych

Po pieśni rozpoczyna się modlitwa wiernych. Dzieci ustawiają się w wyznaczonym miejscu. Ksiądz Proboszcz wypowiada zachętę:

Najmilsi, wznieśmy nasze prośby do Boga Ojca, który zaprasza nas do wspólnego stołu swego Syna, abyśmy umocnili nasza wiarą i osiągnęli życie wieczne:

Kacper Gawor: Za papieża ……………., aby Dobry Bóg błogosławił Jego posłudze, strzegł jego życia, obdarzał go zdrowiem i potrzebnymi łaskami dla dobra Kościoła i całego świata. Ciebie prosimy…)

Anna Ochońska: Za naszych rodziców, rodzeństwo, chrzestnych, dziadków i naszych drogich gości, aby stawali się z dnia na dzień, coraz lepszymi chrześcijanami, od których czerpać będziemy przykład do dalszego życia w bliskości z Panem Jezusem. Ciebie prosimy…

Julia Sikora: Za naszych wychowawców, nauczycieli i katechetów, którzy uczą nas życia i prawdy, aby ich miłość, poświęcenie i wszelki trud włożony w kształtowanie naszych dziecięcych serc Bóg hojnie wynagrodził swą łaską. Ciebie prosimy…

Maria Pacek: Za biednych, chorych, samotnych, aby doświadczali prawdziwej miłości i szacunku od innych ludzi. Ciebie prosimy…

Tymoteusz Czarnecki: Za wszystkie dzieci pierwszokomunijne, które dzisiaj po raz pierwszy przyjmą Chrystusa pod postacią chleba, aby nigdy nie zeszły z drogi zbawienia, a ich przyjaźń z Jezusem w Eucharystii stale wzrastała i przyczyniła się do ożywienia wiary w rodzinach. Ciebie prosimy…

Maja Jarocka: Za nas wszystkich tu zgromadzonych, abyśmy zapatrzeni w niebo, z miłością przyjmowali Chrystusa do swoich serc w częstej Komunii świętej. Ciebie prosimy…

Ksiądz Proboszcz kończy modlitwą:

Ojcze, wszechmogący wieczny Boże wysłuchaj nasze modlitwy, udziel wszystkim, których posilasz przy stole Twojego Syna, stałości w wierze i wzrost w miłości i łasce. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

 

Procesja z darami

Po modlitwie wiernych rozpoczyna się procesja z darami. Dzieci czytają komentarz do darów:

Franciszek Zapiór: Pierwsi chrześcijanie, którzy schodzili się po domach na łamanie chleba, czyli Eucharystię, mieli zwyczaj przynosić dary ofiarne. Za chwilę do ołtarza zbliży się procesja z darami. Panie Jezu, przyjmij te dary wraz z naszą miłością.

* Przynosimy chleb i winogrona. Niech te dary złożone na ołtarzu przypominają nam, że dla wszystkich ludzi powinniśmy być dobrzy jak chleb oraz dodawać im sił do podejmowania codziennych zmagań.

* Przynosimy wodę. Przez nią podczas chrztu Świętego staliśmy się dziećmi Bożymi. Przynosząc tę wodę dziękujemy za dar spowiedzi, podczas której nasze dusze zostały obmyte z grzechów.

Maksymilian Sikora: Przynosimy wino, które za chwilę stanie się Krwią Chrystusa. Niech będzie ono dla nas umocnieniem na drodze do świętości.

* Przynosimy Hostię. Ten chleb święty i czysty w Eucharystii stanie się za chwilę prawdziwym Ciałem Chrystusa. Panie Jezu daj nam silną wiarę, abyśmy Cię zawsze chętnie do serca przyjmowali i stawali się lepsi.

* Prosimy Cię Jezu, przyjmij nasze dary i spraw, aby całe nasze życie było darem dla Ciebie i naszych bliźnich

 

Muzyka organowa – Pan Organista

Dalej Msza św. przebiega jak zwykle. Po modlitwie „Panie, nie jestem godzien” dzieci ustawiają się w nawie głównej kościoła, a ceremoniarze u stopnia prezbiterium stawiają klęcznik. Po Komunii św. dzieci następuje Komunia św. wszystkich zebranych. W tym czasie śpiewa się pieśni: „Pan Jezus już się zbliża” ♫♫♫, „Idzie mój Pan” ♫♫♫, „Jest jedno imię drogie mi” ♫♫♫ oraz „Wszystko Tobie oddać pragnę”. ♫♫♫

Podziękowania

Po modlitwie po Komunii św. następuje podziękowanie dzieci i rodziców. Dzieci zajmują wyznaczone miejsca i czytają teksty:

Podziękowanie Panu Jezusowi NATALIA NIECKARZ
Dziękuję Jezu serdecznie,
za Pierwszą Komunię Świętą,
Że otworzyłeś mi niebo
swą mocą niepojętą
Dziękuję Ci, Jezu za pacierz,
znak krzyża i Nowy Testament,
A nade wszystko dziękuję
za Przenajświętszy Sakrament.
Że czekasz Samotny,
Cichy, Dobry i Kochający,
Na każde twoje dziecko,
zawsze przebaczający.

 

Podziękowanie Kapłanom LEON CELARY
Drodzy kapłani!
Dzisiaj po raz pierwszy
Jezus Gościem w naszym sercu.
Wielka radość nas rozpiera
Za tę chwilę, tak radosną
Za ten piękny dzień wapniały,
Który dzisiaj przeżywamy,
Za miłość co w sercu rośnie
I za wszystko co czujemy
Duszpasterzom naszym drogim
Z głębi serca dziękujemy.

 

Podziękowanie Rodzicom LAURA MIKOŁAJEK
Rodzice Kochani cieszcie się dziś z tego
Że już dziecko wasze należy do Niego
że będzie umacniane Chrystusowym Ciałem
A to wielkie wydarzenie jest z waszym udziałem
To Sam Zbawiciel Świata zamieszkał już z nami
i będziemy bezpieczni pod Jego skrzydłami.
Mamo! Pragnę by Jezus życie Ci osłodził,
a Twój trud poniesiony stokrotnie nagrodził.
Tatusiu kochany Ty troszczysz się o mnie
Za Twój trud i pracę dziękuję ogromnie
Modlę się za ciebie by dobry Bóg w niebie
W każdym dniu Twego życia błogosławił Ciebie.

Podziękowanie Rodzicom Chrzestnym IGOR TRACZ
Drodzy rodzice chrzestni!
Chcemy wam dziękować bardzo za to,
Że jesteście z nami,
Tak jak kiedyś przy chrzcie świętym
razem z rodzicami
Przynieśliście nas do świątyni,
By dziękować Panu za dar życia
i wypraszać nam dziecięctwo Boże.
Za nas wiarę wyznaliście
Przyrzekając Bogu,
Że przez życie nas prowadzić
Chcecie Bożą drogą.

Podziękowanie Nauczycielom i Wychowawcom ALEKSANDER RADNY
Drodzy nauczyciele!
Dziś, gdy Jezus po raz pierwszy
Do serc naszych przyszedł
Chcemy wychowawców naszych
Włączyć w swą modlitwę.
I prosimy z głębi duszy
By Jezus w swej pieczy
Miał Was wszystkich
I każdego z utrapień uleczył.

Podziękowanie Nauczycielom i Wychowawcom MAKSYMILIAN NOWIŃSKI

A za trudną pracę waszą
Wysiłki, zmagania
Ślemy do Was z głębi serca
Te podziękowania.
I życzymy Wam by Jezus,
Który wszystko może
Ubogacał Was swą łaską.
Wszystkim Wam „Szczęść Boże!”